عظمت کوه های یخ از زاویه ای که هرگز ندیده اید!

توبیاس فریدریش، عکاسی آلمانی است، که سرگذشت و زندگی ژاک-ایو کوستو (افسر نیروی دریای و مستند ساز و عکاسی که زندگی خود را وقف مطالعه دریاها و اقیانوسه کرد) را از زمان کودکیش به عنوان الگوی خود قرار داده است. فریدریش زیر آب احساس خوبی دارد و از سال ۲۰۰۷ عکاسی ماجراجویانه خود را آغاز کرده است. او به عنوان یکی از بهترین عکاسان زیر آب شناخته می‌شود. فریدریش از مناطق گرمسیری تا مناطق سرد و قطبی را رفته است و مناظر همه این مناطق را با دوربینش ثبت کرده است، ولی با این حال هیچ صحنه‌ای به اندازه مشاهده و عکاسی از کوه یخ آن هم از منظره زیر آب، او را هیجان زده نکرده است.

در طول سفر به گرینلند، فریدریش فرصتی یافت تا نگاهی از نزدیک به این ماموت‌های یخی بیندازد. اگر درکنار این غول‌های یخی به غواصی بپردازید به خوبی اندازه بزرگ و غیر قابل باور آن‌ها را درک می‌کنید و مقیاس واقعی یک کوه یخ برایتان روشن می‌شود. اما اگر این فرصت را ندارید، عکس‌های فردریش  فرصتی را برای درک اشکال، اندازه و بافت‌های مختلف کوه‌های یخی را فراهم کرده است.

بعضی از کوه‌های یخ در بخش زیرین کاملا صاف و یکدست هستند ولی بیشتر آن‌ها نشانه‌های واضحی دارند که نشان می‌دهد در اصل بخشی از یک یخچال بوده‌اند و آثار جدا شدن در بدنه آن‌ها باقی مانده است.

این کوه‌های یخی که در آب آبی شناور هستند، قدرت آرام خود را نشان می‌دهند. شما در بخش بالایی فقط قسمت کمی از زیبایی‌های کوه یخی را مشاهده می‌کنید، اگر از بخش‌های زیرین و از زیر آب به آن‌ها بنگرید می‌توانید زیبایی واقعی کوه‌های یخ را ببینید.

این مناظر آنقدر حیرت انگیز هستند که فریدریش پس از شیرجه از روی یکی از کوه‌های یخ گرینلند و ورود به بخش‌های زیرین شگفت زده شد و حس کرد غیر منتظره‌ترین منظره زندگی خود را مشاهده می‌کند.

او امیدوار است که تصاویری که از زیر آب شکار کرده است بتواند به خوبی قدرت کوه‎‌های یخ را نشان دهد و آگاهی ساکنان زمین را در مورد اثرات گرم شدن جهانی هوای کره زمین بالا ببرد. فریدریش می‌گوید: « من به عنوان کسی که از نزدیک و بصورت دسته اول شاهد کوه‌های یخ بوده‌ام، هشدار می‌دهم که این غول‌های بزرگ هرسال بیشتر آب می‌شوند و این موضوع از زیر آب بهتر قابل مشاهده است.»