ماه رجب … ماه خدا

رجب، هفتمین ماه سال قمری است که در اسلام به آن اهمیت ویژه ای داده شده و در شمار ماه های پرفضیلت و یکی از چهار ماه برخوردار از حرمت و قداست است. رجب، ماهی است که در آن بندگان و مومنان و ره پویان، خود را برای شرکت در مهمانی بزرگ خداوند آماده می کنند. ماه زدودن غبار تیرگی از روح و جان، ماه تمرین حضور و توجه بیشتر به معنویات، و ماه بندگی و فرمانبری و در نهایت سرآغاز انس و الفتی جانانه به پروردگار هستی بخش است.
* مناسبت های رجب ماه رجب، از ماه های بزرگی است که طلوع سه امام معصوم، امام علی (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جواد (ع) را در آن شاهدیم و شروع بزرگ ترین جنبش تاریخ بشری، یعنی برانگیخته شدن پیام آور مهر و محبت، محمد مصطفی (ص) برای هدایت و سعادت انسان ها، در آن اتفاق افتاده است. یاد و نام پیشوایان شهید این ماه، حضرت امام موسی کاظم (ع) و امام هادی (ع)و نیز پیام آور کربلا، زینب کبری (س) گرمی بخش دل های مومنان است و نیمه رجب هم، پذیرای معتکفان کوی دوست خواهد بود.
* رجب در قرآن خداوند در آیه ۳۶ سوره توبه می فرماید: ‘به درستی که تعداد ماه ها نزد خداوند و در کتاب تکوین او از همان روزی که آسمان ها و زمین را آفرید، دوازده ماه است که چهار ماه آن، ماه حرام است’ طبق بیان روایات، یکی از چهار ماه حرام، ماه رجب است که بر خلاف سه ماه ذی قعده، ذی حجه و محرم که به دنبال هم آمده اند، این ماه به تنهایی و جدای از آن ها واقع شده است. منظور از حرام بودن چهار ماه، این است که مردم در این ماه ها، از جنگیدن با یکدیگر دست بکشند و امنیت عمومی همه جا حکم فرما شود تا مردمان به زندگی خود و فراهم آوردن وسایل آسایش و سعادت خویش برسند و به عبادت و طاعت خود بپردازند.
* فلسفه ماه های حرام ماه رجب، یکی از چهار ماه حرام است که در آن از جنگ و خونریزی نهی شده است. تحریم جنگ در این چهار ماه، یکی از راه های پایان دادن به جنگ های طولانی و وسیله ای برای دعوت به صلح و آرامش بود؛ زیرا هنگامی که جنگ جویان چهار ماه از سال اسلحه را بر زمین گذاشته و صدای چکاچک شمشیرها خاموش شود و مجالی برای تفکر و اندیشه به وجود آید، احتمال پایان یافتن جنگ بسیار زیاد است. اسلام در هر سال برای پیروان خود یک آتش بس چهارماهه اعلام می دارد که این خود نشانه روح صلح طلبی اسلام است. البته اگر دشمن بخواهد از این قانون اسلامی سو استفاده کند و حریم ماه های حرام را بشکند، اجازه مقابله به مثل به مسلمانان داده شده است.
* رجب در کلام پیامبر اکرم (ص) رجب، ماهی است که پیامبر اسلام (ص) در آن مامور شد تا خوبی ها را تکمیل کرده و انسان متحیر سرگردان را منزل بنمایاند و آیینی آورد که برای همیشه تاریخ، انسان ها را راهنما باشد. مبعوث رجب، درباره فضیلت های آن می فرماید: ‘رجب، ماه نزول رحمت الهی است و خداوند در این ماه، رحمت خود را بر بندگان خویش فرو می ریزد.’ و در کلام زیبای دیگر می فرماید: ‘در بهشت قصری است که غیر از روزه داران ماه رجب؛ کسی وارد آن نمی شود.’ و بدین ترتیب، حضرت لزوم توجه بیشتر به این ماه و تفاوت قایل شدن بین رجب و سایر ماه ها را متذکر می شود.
* رجب در نگاه پیشوای هفتم ماه رجب، زمینه ای مناسب برای نزدیک شدن به خداوند و زدودن زنگار گناه از جان و دل است. پیشوای هفتم، امام موسی کاظم (ع) که خود در این ماه به دیدار معبود شتافت، در خصوص ماه رجب به امتیازی که خداوند در این ماه برای انسان ها برای روی آوردن به نیکی و پاک کردن سیاهی ها داده، اشاره می کند و می فرماید: ‘رجب، ماه بزرگی است که خداوند نیکی ها را در آن دو چندان پاداش می دهد.’
* شرافت رجب در بیان استاد بزرگ اخلاق مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، استاد بزرگ اخلاق و عرفان، در کتاب شریف و ارجمند المراقبات درباره دلایل شرافت ماه رجب، می نویسد: ‘ماه رجب، یکی از ماه های حرام می باشد و از اوقات دعاست. [این ماه] حتی در زمان جاهلیت نیز به این مطلب مشهور بوده و مردم آن زمان منتظر این ماه بودند تا در آن دعا کنند. همچنین این ماه، ماه امیرالمومنین است، چنانچه طبق روایات شعبان ماه رسول خدا صلی الله علیه و آله و رمضان ماه خدای متعال است.’ ایشان همچنین همه سالکان راه حق را بر مواظبت این ماه و بجا آوردن اعمال مخصوص آن توصیه می کنند.
* تاکید بزرگان دینی بر گرفتن روزه در این ماه بزرگان دینی همواره بر روزه گرفتن و ذکر پاداش های بسیار برای روزه داری در ماه رجب، برای تشویق مسلمانان برای کسب آمادگی بار یافتن به ضیافت الهی، تاکید کرده اند، در روایتی از یکی از یاران امام صادق (ع) می خوانیم: ‘در روزهای پایانی ماه رجب، به محضر امام صادق (ع) مشرف شدم. حضرت با دیدن من، فرمودند: آیا در این ماه روزه گرفته ای، عرض کردم: خیر.
حضرت فرمود: آن قدر ثواب از دست داده ای که اندازه اش را جز خداوند نمی داند، همانا این ماهی است که خداوند آن را بر دیگر ایام برتری داده و حرمت آن را بزرگ شمرده است و برای روزه داران آن، کرامت خویش را واجب کرده است.’
* شهید مطهری و ماه رجب استاد مرتضی مطهری، درباره خاطراتش از ماه رجب می نویسد: ‘ما که بچه بودیم در منزل خود، انتظار آمدن ماه رجب را می کشیدیم و چند روز مانده به آمدن ماه، همه جا صحبت از این ماه شریف بود. شب اول آن برای مشاهده هلال رجب، در مسجد جمع می شدیم.’ ایشان همچنین درباره انتقال فرهنگ اهتمام به سنت های اسلامی چون احترام به ماه رجب، و استفاده از فرصت های آن، در پیامی انتقادی می فرمایند: ‘این ماه، ماه استغفار و ماه عبادت و روزه است و این سنت ها در میان ما، در حال فراموشی است. بچه های ما کم کم حتی نام ماه های قمری را هم از یاد می برند و نمی توانند آن ها را ذکر کنند، ولی به هر حال تکلیف (بیان سنت های اسلامی) از ما ساقط نمی شود.’